Mart Haruoja

haruojaMart Haruojat võib õigustatult pidada koos Rene Meimeriga triatloni maaletoojaks Eestis. Aastal 1987 moodustas Mart  esimese triatloniga tegeleva spordiklubi Eestis –  Spordiklubi “Triatleet.” Juba samal aastal osalesid Rene Meimer ja Mart Haruoja esmakordselt täispika triatloni  Euroopa Meistrivõistlustel Soomes, kus toimus ka Euroopa Triatloni Liidu (ETU) Kongress. Tänu Mardile seisis kõrvuti teiste riikide lippudega seal Eesti sini-must-valge. Märkimisväärne on see seetõttu, et Eesti oli tollal veel osa Nõukogude Liidust.

Detsembris 1988 moodustasid Mart Haruoja ja Rene Meimer Eesti Triatloni Liidu ja registreerisid Eesti Spordi Keskliidu liikmeks.  Samasse aastasse mahtus ka eestlaste esimene osavõtt Hawaii Ironmanist ehk täispika  triatloni MM-ist, kus stardis olid nii Oleg Ljadov kui Mart.

1989. aastal toimus Rahvusvahelise Triatloni Liidu (ITU) asutamiskongress, kus Eestit esindas Rene Meimer.  Seega on Eesti ITU asutajaliige. Kuna Nõukogude Liidus ei tegeletud veel aktiivselt triatloniga, siis juhtus nii, et Eesti esindas ka Nõukogude Liitu. Kaks aastat hiljem, 1991. aastal võeti Eesti Triatloni Liit ITU täieõiguslikuks liikmeks.

Mardi tegevus aktiivse sportlase ja triatloni edendajana kestis kogu tema elu. Läbi elu innustas Mart oma isikliku eeskujuga inimesi spordist lugu pidama, toetas nooremaid nende sportlike unistuste täitmisel ja läbis ise igal aastal vähemalt ühe täispika triatloni. Tema saavutust – lõpetada 24 korral täispikk triatlonivõistlus – on raske ületada. Kahjuks jäi tema unistus startida ka 70-aastasena Hawaii Ironmanil täitumata. Mart lahkus meie hulgast 10. Jaanuaril 2011.a. Ta jääb igavesti meie südamesse rõõmsameelse, abivalmis ja heatahtliku sõbrana.